Barcelona præsenterer rekord-overskud

Nyheder

Barcelona forventer rekordindtægter på ca. 7.5 milliarder danske kroner.

Efter en sommer, hvor Barcelona solgte en af klubbens helt store profiler[Neymar], forventer catalanerne rekordindtægter for denne sæson. Klubben forventer, at de vil samle indtægter på godt 7 milliarder, for regnskabsåret 2017/2018.

Oscar Grau, den administrerende direktør i Barcelona, ​​præsenterede klubbens fremskrivninger på en pressekonference og vurderede at de vil få 7 milliarder danske kroner, I denne sæson. “Vi præsenterer tal for denne sæson, som er de største i verdenen.”

“Intet andet hold i verden, ikke engang i NBA eller NFL, har nogensinde nået disse summer. Klubben er på vej til at nå sit mål inden 2021 “, sagde Grau, og henviste til målet om, at Barcelona forsøger, at øge til 7.5 milliarder, i omsætning på fire år.

I det foregående regnskabsår, der sluttede den 30. juni 2017, modtog catalanerne lige knap 5 milliarder kroner. Ifølge de nuværende forudsætninger, vil indtægterne for denne sæson stige med 27%. Dette ville gøre det til den femte sæson i træk, hvor klubben bryder sine egne indtægts-rekord.

En stor del af de rekordindtægter, som Barcelona forventer at modtage, er Neymar-slaget til PSG, hvor man solgte brasilianeren for svimlende 1.6 milliard kroner.

[konkurrencer]