Hobro forlænger med norsk skarpretter

Nyheder Superliga

Pål Kirkevold får fire år mere i fjordbyen

Hobro overraskede alle, da de med hurtigt og optimistisk spil tog Superligaen med storm. Lige nu befinder de sig på ligaens fjerdeplads og er i den grad med blandt holdene der kan slutte i top-6. En af holdets største stjerner er Pål Kirkevold, der med sine mål først og fremmest sendte holdet op i Superligaen igen, men også har hjulpet dem med at finde fodfæste.

Nordmandens kontrakt ville egentlig løbe ud til sommer, men nu er klubben og spilleren nået til enighed om en forlængelse, så hans kontrakt nu løber indtil 31. december 2021.

– Jeg er vanvittig stolt over den her kontraktforlængelse. Pål er en fantastisk dygtig angriber, hvilket han jo har bevist for hele fodbold-Danmark i denne sæson. Vi har gennem tiden haft mange dygtige angribere i Hobro, men ingen så dygtige som Pål. På Påls vegne er jeg også glad for, at fremtiden nu er på plads, så der kan falde ro over hele situationen, så Pål kan koncentrere sig fuldt ud om spillet på banen, siger Jens Hammer Sørensen, sportschef i Hobro IK, til klubbens hjemmeside.

– Vi har skrevet en lang kontrakt med Pål, men vi forventer ikke, at han er her i alle årene. Det er han simpelthen for god til, og hvis den rette klub kommer på banen med henblik på at hente ham, så stiller vi os ikke i vejen for et salg.

Pål Kirkevold har scoret 13 mål i denne sæson og slået Superliga-rekorden for flest kampe i træk med mål. Han er meget tilfreds med en forlængelse, det betyder, at han kan fokusere fuldt ud på kampene.

– Der har da været interesse fra andre klubber i andre ligaer, men jeg har det fantastisk godt i Hobro, hvor jeg spiller fast hver weekend. Hvis jeg skal væk, skal der et rigtig godt tilbud til, og det føler jeg ikke, der har været. Der har været meget fokus på min fremtid, og jeg er glad for, at den nu er afklaret, så jeg kan koncentrere mig om at spille fodbold.  Det er en dejlig følelse og fornemmelse, jeg sidder med her efter kontraktforlængelsen, siger Pål Alexander Kirkevold til klubbens hjemmeside.

Angriberen har spillet 49 kampe for klubben og scoret 25 mål.