United holder Real Madrid væk: Vil forgylde de Gea

Internationale nyheder Nyheder Premier League

Manchester United vil gøre David de Gea til klubbens bedst betalte

De Røde Djævle har længe været i tvekamp med konge-klubben fra Madrid om David de Geas fodboldfremtid. Nu vil Manchester-klubben gøre deres målmand, sammen med Pogba, til den højeste betalte i klubbens historie.

Det er ingen hemmelighed, at Real Madrid meget gerne ser den tidligere Atletico-målmand returnere til den iberiske halvø og skifte rødt ud med hvidt. Rygterne om rekord -og byttehandler har været mange, men nu synes englænderne at skrue bissen på, for at beholde deres stjerne-keeper på engelsk græs.

Ifølge The Sun, så er de tidligere engleske mestre parat til at øge målmandens ugeløn fra ca. 1.7 millioner kroner om ugen til 2.5 millioner kr. for at sikre sig, at den 27-årige spanier forbliver på Old trafford.

David de Geas kontrakt med United udløber i sommeren 2019, men Manchester-klubben har mulighed for at forlænge den med yderligere tolv måneder.