Nicolai Jørgensen skal kæmpe for sin plads

Danske Spillere Internationale nyheder VM 2018

Den danske landsholdsangriber Nicolai Jørgensen kommer til at fighte for at spille i front hos Feyenoord, som nu henter en gammel kending hjem igen

Robin van Persie vender tilbage til barndomsklubben Feyenorrd Rotterdam, og det vil helt sikkert glæde klubbens mange fans. Men måske ikke så meget den danske spiller Nicolai Jørgensen i dette VM-år.

Angriberen var uantastelig som førstevalg i klubben i mesterskabsåret 2017, men nu kan han se frem til gedigen konkurrence, når van Persie i følge Voetbal International vender hjem til klubben, hvor det hele startede.

I 2002 vandt han UEFA Cup´en med Feyenoord, som også havde Jon Dahl Tomasson på holdet. Han skiftede i 2004 til Arsenal, hvor han i sær i sine sidste år for klubben var en stor profil som både anfører og topscorer.

Han var yderst populær blandt klubbens fans, selv om hans lidt hidsige væsen af og til skaffede ham røde kort på halsen. Men hans mange mål bar klubben igennem nogle svære år, hvor man dog altid havde Champions League  på programmet.

Det kom derfor som et chok, da Arséne Wenger lod ham skifte til ærkerivalerne fra Manchester United i 2012. Her fortsatte han sin imponerende målstime og blev både mester og topscorer i Premier League i sin første sæson i klubben.

Da Sir Alex Ferguson så stoppede i klubben, faldt van PErsie lige så stille igennem som resten af holdet og skiftede til sidst til tyrkiske Fenerbahce i 2015.

Han har haft en flot karriere på det hollandske landshold, hvor det blandt andet blev til sølv ved VM i 2010 i Sydafrika og bronze i 2014 i Brasilien.